Co vůbec Capsule Wardrobe znamená a proč vznikla?
Koncept capsule wardrobe hýbe internetem už nějakou dobu a pustit si ho do skříně může každý. Ať už chcete ušetřit čas ráno při přemýšlení nad tím, co na sebe, protože v podstatě všechny kousky k sobě pasují, nebo chcete vyřadit z šatníku věci, které už tam spíš jen odpočívají, lépe by sloužily jinde, ale zároveň si místo nich nechcete nakoupit plnou skříň nových.
Capsule wardrobe proslavila v roce 2014 fashion bloggerka Caroline Rector z blogu Unfancy, samotný výraz ale pochází už ze 70. let, kdy měla podle podobného principu britská podnikatelka Susie Faux zařízený svůj butik - plný nadčasového oblečení a každou sezónu jen pár výjimečných kousků pro doplnění.
Pro 21. století koncept objevila právě Caroline, která zjistila, že si vystačí s pouhými 37 kousky oblečení, bot a doplňků v šatníku a její metoda se, s různými obměnami, rozšířila do celého světa.
Výhodou capsule wardrobe je také to, že ji obměňujete jen čtvrtletně, podle sezóny, takže pokud se občas chytíte, že prokrastinujete na e-shopech s oblečením, může tahle metoda potěšit i váš rozpočet.
Jaká jsou pravidla a jak se do toho pustit?
Nemusíte se hned držet striktních 37 kousků, ani Caroline už je přesně nehlídá. Pro začátek je ale dobré dát si maximální počet, do kterého se budete snažit se svým šatníkem vejít. Někteří doporučují méně než 37, jiní i okolo 50, důležité je najít “zlatý střed”, který vám bude vyhovovat a díky kterému budete mít ze svého šatníku dobrý pocit.
Do tohoto počtu zahrňte oblečení, boty, doplňky (brýle, šály, kabelky, klobouky, čepice). Nepočítá se sportovní oblečení (na sportovní šatník ale můžete aplikovat stejné pravidlo - vyzkoušeno za vás, funguje to skvěle, soustředíme se spíše na minimalistické oblečení na sport, které občas doplním barevnou čelenkou nebo tričkem. Doba barevných nesladěných outfitů je pryč), spodní prádlo ani “domácí oblečení”.
Tvorba capsule wardrobe je spíše dlouhodobější proces než jednorázová akce, obecně je ale dobré začít tím, že svůj šatník pořádně proberete. Snad každý najde ve své skříni pár zapadlých kousků oblečení, které si schovává na “co kdyby”, “jednou určitě” a “příští rok v létě už ho určitě začnu nosit”. Zbavte se jich. Rozdejte je přátelům, prodejte je, nebo je odneste do charitativních kontejnerů, ale nenechávejte si je doma.
Pokud u některých přeci jen váháte a nejsou vhodné pro aktuální sezónu, uložte je mimo dosah a znovu se nad nimi zamyslete, až přijde jejich čas.
Z toho, co vám v šatníku zbylo, vytvoříte svou capsule wardrobe pro první “sezónu”, tedy přibližně následující tři měsíce. Všechny oblíbené kousky, na které je ale zrovna moc teplo nebo zima, uschovejte. Pod postel, do nejvyšší police, na půdu, kamkoliv, aby vám nezabíraly místo v novém, minimalistickém šatníku.
Dobrou strategií je vytvořit si základ, který je ve skříni v podstatě celoročně. Ten náš tvoří několik párů kalhot, trička, košile, tílka, lehký svetr a boty, které se podle počasí dají nosit snad po tři čtvrtiny roku. K tomu přidejte sezónní kousky - na jaro nahradí kabáty bundy, v létě jejich místo zaujmou plavky, kraťasy místo riflí a žabky místo kozaček.
Kdy mám teda nakupovat oblečení? A jak poznám, co opravdu potřebuji?
Svým šatníkem se s capsule wardrobe nemusíte zabývat po většinu roku. Jakmile se přiblíží konec jednoho ročního období, teploty začnou padat (nebo naopak stoupat), je čas zase všechno vytáhnout ze skříně. Nemilosrdně projděte kousek po kousku, zamyslete se, jestli ho v následujících měsících využijete, nebo mu bude lépe odloženému “na prázdninách” v krabici pod postelí, a vytáhněte to oblečení, které na svou příležitost trpělivě čekalo.
Během celého procesu (nebojte, nezabere víc, než jeden večer nebo odpoledne) si dělejte poznámky. Je dobré si sepsat pocity z uplynulé sezóny, tedy co se vám nosilo skvěle, co vám možná chybělo, do čeho se vyplatí investovat, protože to nosíte téměř denně, atd., abyste se mohli za pár měsíců inspirovat k promyšleným nákupům.
Nový šatník pár dní testujte, než se pustíte do nákupů. Pokud vám chybí základní kusy (jako třeba mně v červnu kraťasy), zjistíte to rychle a je čas vydat se na nákupy. Tentokrát ale nejdete brouzdat po obchodech bez jasné představy. Víte přesně, co je ve vašem šatníku, co vám chybí a zároveň co se bude hodit k outfitům, které už máte.
V rámci sezóny se nebojte odvázat. Kupte si i to, co je právě trendy, pokud si to umíte představit v rámci toho, co už máte. Díky novým pravidlům můžete takto skvěle ozvláštnit stávající outfity.
Tak co, jdete se mrknout do šatníku, jestli by nešel trochu přeorganizovat, abyste už ráno měli pokaždé “co na sebe”?
Sledujte nás na našem Instagramu a Facebooku.